Varank'tan Milli Teknoloji Hamlesi için 'topyekun sahiplenme' mesajı

Anasayfa > Varank'tan Milli Teknoloji Hamlesi için 'topyekun sahiplenme' mesajı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kartepe Teleferik Hattı Projesi'nin tanıtım programında yaptığı konuşmada, "Milli Teknoloji Hamlesi'nin gerçekleşmesi için ihtiyacımız olan şey, topyekun bir sahiplenme" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kartepe Teleferik Hattı Projesi'nin tanıtımı için Kocaeli Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa katıldı. Varank, Kocaeli'nin Türkiye'nin üretimine yaptığı katkıyla ülkenin yüz akı illerinden biri olduğunu söyledi.

Bakan Varank, şehrin 50 yıllık hayali olan Kartepe Teleferik Hattı'nı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tamamen kendi kaynaklarıyla Türkiye'de bir ilk olarak Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleştireceğini anlattı.

Varank, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, Kartepe Teleferik Hattı Projesi'ni yerli sanayinin gelişimi için kullanacağını söyledi.

"Hedefimiz, ülkemizi dünyanın teknoloji ve üretim merkezi haline getirmek"

Varank, koronavirüs salgının, siyasi, ekonomik, sosyal, teknolojik her anlamda dünyada dengeleri değiştirdiğini anlatan Varank, neredeyse tersine bir küreselleşme döneminin başladığını söyledi.

"Türkiye olarak hiçbir zaman sınırların kapatılmasına, serbest ticaretin önüne set çekilmesine taraftar olmadık, olmayız. Ancak bu gelişmeleri de elbette yakından izliyor, ülke menfaatlerimiz çerçevesinde politikalarımızı şekillendiriyoruz. Siyasi bağımsızlığımızın ekonomik ve teknolojik üstünlüğümüzde gizli olduğunu biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile oluşturduğumuz yerli ve milli bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Tabii şu bir gerçek; Milli Teknoloji Hamlesi'nin gerçekleşmesi için ihtiyacımız olan şey topyekun bir sahiplenme.

Hedefimiz, tüm sektörle, sanayimiz, üniversitelerimiz, araştırma merkezlerimiz, yerel yönetimlerimiz, bilim insanlarımız ve geleceğimiz olan gençlerimizle birlikte ülkemizi dünyanın teknoloji ve üretim merkezi haline getirmek. Yerli ve milli bir bakış açısı sanayiden sağlığa, tarımdan enerjiye her alanda sahiplenilmeli."

Fotoğraf: AA

 KAYNAK  https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/varanktan-milli-teknoloji-hamlesi-icin-topyekun-sahiplenme-mesaji-562922.html