Petrol yakın dönem endişeleriyle sert düştü

Anasayfa > Petrol yakın dönem endişeleriyle sert düştü

Petrol fiyatları, Süveyş Kanalı’nda bir geminin karaya oturması yatırımcıların küresel petrol akışına dair endişelerini artırmasıyla karışık bir seyir izledi.

Geminin karaya oturması haberinin ardından artan petrol fiyatlarına rağmen piyasalardaki zayıflık işaretleri fiyatları dengeledi. Vadeli kontratlar, New York piyasasında varil başına 60 doların altına inerken iki haftadan az bir sürede yüzde 12’den fazla düşüş yaşamış oldu.

Brent petrolün vade fiyat aralığı da tersine dönerek düşüş eğilimine işaret eden bir ayı yapısına dönüştü.

Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta neredeyse 3 milyon varil artış gösterdi.

Petrol fiyatlarına yakın dönem talepten dolayı büyük bir düzeltme geldi ama beklentiler uzun vadede tüketimin artacağı yönünde.Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, gelecek hafta toplanacak olan OPEC+’ın üzerinde daha fazla aksiyon alması için baskı oluşturabilir.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, salı günü yüzde 6’dan fazla değer kaybettikten sonra 2 cent yükselerek varil başına 57,78 dolara yükseldi.

Mayıs vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 5,9 değer kaybettikten sonra 1 cent yükselerek 60,80 dolara geriledi.

Petrol yakın dönem endişeleriyle sert düştü