Petrol talep endişeleriyle düştü

Anasayfa > Petrol talep endişeleriyle düştü

Petrol fiyatları, eşitsiz toparlanma ve kısa vadeli talebe dair endişelerle Asya işlemlerinde düştü.

Vadeli kontratlar New York piyasasında, iki gün üst üste yükseldikten sonra yüzde 0,9 düşüş yaşayarak varil başına 61 dolardan işlem görüyor.

Koronavirüs vakaları Hindistan’da hızla artarken ülkedeki ekonomik toparlanma da tehlike altında. Güney Asya’da ise petrole olan talepte bir değişiklik gözükmüyor. Avrupa’da bazı ülkeler karantina önlemlerini uzatma kararı alırken ABD’de New York belediye başkanı yeniden açılmaların durabileceği konusunda uyardı.

Brent petrolün vade aralığı ise son iki aydaki en düşük seviyeye geriledi bu da boğa piyasasına dair yapının giderek ayı piyasasına yaklaştığına dair bir işaret.

OPEC+’ın gelecek hafta üretimi azaltma şansı yok. Spekülatörleri avlayacak bir geri çekilme bekliyordum fakat bu kadar derin olacağını tahmin etmiyordum. Kısa vadede petrolün aşağı yönlü hareket edeceğini düşünüyorum.

Petrol’ün yükselişi son zamanlarda bir duraksamaya girmiş olsa da uzun vadede Kovid-19 aşılarının uygulanmasıyla petrole olan güven devam ediyor.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:15’te 55 cent düşüş kaydederek varil başına 61,01 dolara geriledi.

Mayıs vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta 9 cent yükseldikten sonra yüzde 0,8 düşüşle varil başına 64,09 dolara geriledi.

Petrol talep endişeleriyle düştü