Özkardeşler Makina A.Ş 67 yıldır müşterilerinin yanında

Anasayfa > Özkardeşler Makina A.Ş 67 yıldır müşterilerinin yanında

67 yıl önce Karaköy’de mütevazı koşullar içerisinde temelleri atılan, gelinen süreçte ise çatısı altında, yüzlerce çalışan ve 300’e yakın bayi ile ulusal çapta büyük bir başarıya imza atan Özkardeşler Makine ve Tic. A.Ş. Türkiye distribütörlüğünü uzun yıllardır üstlendiği dünyaca ünlü markalara ek olarak ATLAS ve KL gibi ulusal pazarda tanınmış kendi markalarıyla da yurtiçinde ve yurtdışında satış ve satış sonrası hizmetler sunmakta. Özkardeşler Makine ve Tic. A.Ş. yetkilileri ile firmanın gelişim süreci hakkında konuştuk.

Kurumsal gelişiminiz ve firmanızı başarılı kılan şirket politikanız hakkında bilgi verir misiniz?

1954 yılında Karaköy’de başlayan yolculuğumuza, bugün ulusal pazarda faaliyet gösteren Özkardeşler A.Ş ve Kale Şirketler Grubu çatısı altında, yüzlerce çalışan ve 300’e yakın bayi ile devam etmekteyiz. Geride kalan 59 yıl içinde, ticaretin etik kurallarını ve koşulsuz müşteri memnuniyetini ilke edinerek büyüyen ve gelişen firmamız; günümüzde diğer grup şirketleriyle birlikte dünyanın önde gelen teknoloji firmalarına ait makine ve elektrikli el aletleri markalarının Türkiye temsilciliklerini başarıyla yürütmektedir. Türkiye distribütörlüğünü uzun yıllardır başarıyla üstlendiğimiz DEWALT, FLEX, STANLEY, BLACK&DECKER, RİDGİD, ULTRALUBE gibi Dünya markalarına ek olarak ATLAS ve KL gibi ulusal pazarda tanınmış kendi markalarımız ile yurtiçinde ve yurtdışı pazarlarda satış ve satış sonrası hizmetler sunmaktayız. Tüm bu kazanımlarımıza ek olarak, dünyadaki teknoloji üreticisi partnerlerimizle geliştirdiğimiz işbirliği ile sektörel gündemi yakından takip ederek yeni teknolojiler ve inovatif ürün gruplarını dünya ile eş zamanlı olarak Türk tüketicisiyle buluşturmaya devam etmekteyiz. Etik kurallar çerçevesinde koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamak, bayilerimize ve müşterilerimize sorunsuz satış ve satış sonrası hizmetler sunmak, çalışanlarımıza iyi bir ortam sunarak mesleki tatmin ve bağlılığı artırmak şirketler grubumuzun ana ilkeleri olduğunu vurgulamak istiyorum.

 
Atlas markanızın özellikleri ve ayrıcalıkları hakkında bilgi verir misiniz?

Öyküsü 1997 yılında başlayan Atlas markamız, yük kaldırma taşıma ekipmanları, istif makinaları konularında uzmanlaşarak geçen süre içerisinde Türkiye’nin önde gelen makina ve ekipman markalarından biri olmuştur. Atlas; Özkardeşler Makina A.Ş güvencesi altında ilk günden bu yana güvenlik, insan sağlığı, satış sonrası hizmet, çevre ve yüksek kalite standartlarına bağlı kalarak, yenilik, mükemmellik ve koşulsuz müşteri memnuniyeti için çabalamaktadır. ‘Atlas yükünüzü hafifletir’ başlığı altında; ceraskallar, hubzuglar, vinçler, krikolar, manyetik kaldırmalar, transpaletler, akülü, aküsüz istif makineleri ve forkliftler dahil olmak üzere geniş kapsamlı ürün portföyümüzle sektöre hizmet vermekteyiz. Atlas markamız; geçen süre içinde sektörde ürün ve satış sonrası hizmet kalitesiyle öne çıkmış, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satıcı ve kullanıcı firmalar tarafından kabul görmüş, çok bilinen ve güvenilen bir marka olmuştur. Dünya kalite ve güvenlik parametrelerini referans alarak kendi ürün standartlarımızı belirlemekte ve bu bağlamda teknolojik gelişmeleri çok yakından takip etmekteyiz. Ürün kalite ve güvenlik standartlarımıza birkaç örnek vermek gerekirse; örneğin kaldırma ekipmanları grubunda, son teknoloji kullanılarak üretilen dünyada kalite ve sağlamlığı ile bilinen ithal japon zincirler, özel balata sistemi ve kesilmeye karşı mukavemetli yekpare rulman gibi özel güvenlik özel sistemleri kullanmaktayız.

Diğer taraftan, transpaletlerde ters çevirdiğinizde görebileceğiniz, rakiplerinde bulunmayan özel destek kirişleri, yağ sızdırmaz özel pompa sistemi ve sınıfının en kalın metal çatalları ile donatılmıştır. Atlas transpaletlerin pratikteki sağlamlık ve kalitesini, uzun yıllardır ürünlerimizi kullanan değerli müşterilerimiz gayet iyi bilirler. Öte yandan kendi depolarımızda 11 yıldır kullandığımız Atlas Transpaletlerin olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Son olarak istif makineleri grubunda onlarca üstün özelliğimiz olmasına rağmen tek bir örnekle yetinmek istiyorum. Atlas İstif makinelerinde dünyada benzeri olmayan özel Alman çeliği kullanılmaktadır. Kısıtlı süre içerisinde sizlere Atlas ürünlerinin yalnızca birkaç üstün özelliğini aktarabildim. Ancak sonuç olarak güvenlik, insan sağlığı ve kaliteye ne kadar önem verdiğimizin görülmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Son olarak benzersiz hazır ürün ve ekonomik yedek parça stokumuz, Türkiye geneline yayılmış bayilerimiz, servis ağımız ve her şeyden önemlisi koşulsuz müşteri memnuniyetini hedeflemiş dinamik satış ve satış sonrası ekiplerimizle her bölgede sektörün hizmetinde olduğumuzu vurgulamak istiyorum.

Sektörünüzün bugününe ve geleceğine dair görüşleriniz nelerdir?

Son yıllarda ülke ekonomisinin büyüme oranlarını yükselten, genel imalat sanayisinde ki artışlar, sürekli büyüyen ve gelişen perakende sektörü, yapı ve inşaat sektöründeki önemli yatırımlar, artan ihracat rakamları ve daha birçok alanda ki kamu ve özel sektör yatırımları özellikle yük kaldırma, taşıma ve istif makineleri pazarının büyümesine önemli katkı sağlamaktadır.

Artan iç ve dış ticaret hacmine ek olarak, Avrupa birliği uyum yasaları, son yıllarda önem kazanan iş güvenliği, çevre ve insan sağlığı, modern depo ve depolama sistemleri, modern ve etkin lojistik standartların uluslararası rekabetteki öneminin geniş iş çevrelerinde fark edilmesi, pazarın büyümesine ek katkı sağlamaktadır.

Taşıma, Kaldırma ve İstif makineleri sektöründe son yıllarda %100 varan büyüme oranlarının, ekonomide ciddi yol kazaları yaşanmadığı sürece 2013 yılında da benzer oranlarda devam edeceğini öngörüyorum.

Kaç bölgede bayilik sisteminiz mevcut?

Ülkemizin her bölgesine yayılmış ana bayi ve tali bayi olmak üzere yaklaşık 300 bayi ile hizmet vermekteyiz.

2012 yılı hedeflerinize ulaştınız mı? 2013 yılı hedeflerinizden ve projelerinizden bahseder misiniz?

2012 yılını pazar büyümesine paralel olarak bizde büyümeyle tamamladık. 2012 yılı ikinci yarısında ürün ve pazarlama vizyonumuzu gözden geçirdik ve bu bağlamda portföyümüze yeni ürünler kattık, bölge ve saha planlamaları yaptık, yepyeni ve dinamik bir saha satış ekibi kurduk, yurtiçi fuar katılımları gerçekleştirdik, satış kanallarımızı çeşitlendirdik. 2013 yılında tüm bayilerimiz, servislerimiz ve satış ekibimizle birlikte yurt içi ve yurtdışı müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz.