Hırdavat, Nalbur Sektörü – İş Fikri

Anasayfa > Hırdavat, Nalbur Sektörü – İş Fikri

nşaat Sektörü

Türkiye, Asya-Avrupa-Ortadoğu merkezinde bulunan ülke olma avantajı ile dünya ticaretinin önemli bir merkezi özelliğine sahip Ortadoğu’ya açılmak isteyen ülkeler için önemli bir stratejik nokta.

Elektrikli aletler, mekanik aletler, boya, çivi, lazer, izolasyon malzemeleri, kilit çeşitleri çeşitli aksesuarlar ile Yüzlerce ürün inşaat sektöründe ve pek çok alanda kullanılıyor. Yakın dönemde ilk kez Hırdavat Fuarı gerçekleşti. Sektörde bir ilk daha gerçekleşerek Hırdavat alanında sektörün aktörlerini bilgilendiren dergileri de yayınlandı

2019 yılı ve sonrasında da, hırdavat fuarları devam edecektir. 

Hırdavat sektörü ilk kez gerçekleşen fuar etkinliği ile uluslararası alana açılma şansını da yakalayarak sektörü geniş pazarlara yayma olanağı elde etmiş oldu. Hırdavat sektörü elbette inşaat sektörüne paralel bir gelişme izliyor.

Büyüyen Sektör: El Aletleri

El aletlerinin kullanılmadığı sektör nerede ise yok gibi kullanım alanı çok yaygın inşaat, otomotiv, tarım, savunma sanayi, enerji, bilişim şeklinde sıralayarak listeyi uzatmak mümkün. Sektör Pazar talebine ve büyüklüğüne göre kendi içinde profesyonel ve amatör el aletleri tüketimi olarak ayrıma uğramış.

Ülkemizde yıllık üretim rakamları yaklaşık 40 Milyon adet geçtiğimiz yıllara yönelik verilere göre. Dış pazarda 5 büyük firmamızın faaliyet gösterdiği ve pazarın büyük bölümünü elinde bulundurduğu belirtiliyor. El aletleri ürünlerinde ülkemizin Avrupa ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat ilişkisi mevcut ayrıca al sat bölümünde faaliyet gösteren hatırı sayılır sayıda sektörün küçük ve orta ölçekli firmalarının bulunduğu açıklanmış.

Sektörün tek probleminin Uzakdoğu’dan gelen düşük kalite ürünlerin haksız rekabete neden olması bu konuda sektörün yetkilileri gerekli önlemlerin alınması için çaba gösteriyor. Sektöre mensup 50 civarında KOBİ bulunduğu açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. 

İnşaat Malzemeleri

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) 2017 Eylül raporunda inşaat sektörünün genel ekonomik büyümenin üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini inşaat sektörünün %6,4 büyüme gösterdiğini ve bu rakamın henüz yılın ilk yarısında gerçekleştiğini duyurmuş.

2017 Haziran ayına ulaşıldığında inşaat sektöründe rekor düzeyde istihdam gerçekleşmiş. İnşaat sektöründe bu tarihe kadar işe yerleşen iş gören sayısı 2,17 Milyon olarak açıklanmış. Yapı Endüstrisi Merkezi’nin açıklamalarına göre 2016 senesinde sektörde 2 Milyon kişi işe yerleşmiş inşaat sektörü için %5 büyüme beklendiği ön görüsünde bulunulmuş gerçekleşen büyüme tahminlerin üzerine çıkmış.

2017 yılında ülkemizin ekonomik büyümesini inşaat ve imalat sanayi üstlenmiş. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın ilk çeyreğinde %5 büyüme göstermiş hacimsel büyüme oranı inşat sektöründe %6,3 olarak belirtilmiş.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan hırdavat dükkanı iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Hırdavatta Distribütörlük

Hırdavat sektörünün yıldızı durumunda bulunan 100’e yakın markanın distribütörlüğü tek firmada bulunuyor bu sebeple ülke ekonomisinde ve sektörde hatırı sayılır söz sahibi. 2018 hırdavat sektörünün akülü ürün gruplarına yöneleceği ve tüm ürün çeşitlerinde yeniliklerin uygulamaya konulacağı duyuruluyor. Ürün grupları içinde jeneratörler, metal işleme makineleri, el aletleri gibi pek çok makine ve alet yer alıyor yatırım ağırlığı ise 2018 yılında daha çok akülü aletlere.

Distribütörlüğün gerçekleştiği nerede ise her marka Pazar lideri konumunda bulunuyor ayrıca satılan ürün için servis hizmetlerine büyük önem verilmesi başarının en önemli unsuru olarak açıklanıyor. Sektör Araştırma-Geliştirme, Marka yönetimi, Eğitim konularına ağırlık vererek ilerliyor sektörün temsilcileri başarılarını bilgi esasına dayandırarak işlerinde olasılıklara yer bırakmamışlar.

Hırdavat sektöründe 20.000 ürün ve 100 Markanın varlığından söz ediliyor, kullanıcı sosyal medya aracılığı ile dünyadaki her gelişmeden ve üründen haberdar olabiliyor. Sektör büyüme göstererek ilerleme kaydetmiş ve büyümesini sağlıklı biçimde sürdürüyor piyasa bu anlamda hareketli görünüyor. Piyasada olmayan bir markanın distribütörlüğünü almak ya da mevcut distribütörlükten zaten Pazar lideri konumunda bulunan ürünlerden birinin bayiliğini alarak girişimcilerin sektörde yer alması mümkün.

HIRDAVAT SEKTÖRÜNDE REKABET

Sektörde rekabet yüksek kaliteden ödün verilmeyen bir anlayış hakîm hırdavat sektörü geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında 2 kat fazla büyüme göstermiş. Sektörde gerçekleşen fuar etkinlikleri ile pazara yabancı sermayenin dahil edilmesi hedefleniyor. Hırdavat sektörünün hedefinde Asya pazarı bulunuyor hırdavat sektörü üreticilerinin Türkiye olarak Asya’daki Pazar boşluğundan yararlanabileceği belirtilmiş.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya, Pakistan, Cezayir, Fransa gibi ülkeler ile listeyi uzatmak mümkün Hırdavat fuarı dünyanın nerede isi her yerinden ziyaretçi ağırlayan fuar KOSGEB tarafından da desteklenmekte.

Kaynak: KobiVadisi