Dünya Petrol Kongresi İstanbul'da ilk kez yapılacak

Anasayfa > Dünya Petrol Kongresi İstanbul'da ilk kez yapılacak

22. Dünya PETROL Kongresi'nin resmi açılışı, 9 Temmuz'da yerli ve yabancı üst düzey yetkililerin katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak. Kongreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı devlet başkanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı BERAT ALBAYRAK, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Bahreyn Petrol Bakanı Shaikh Mohamed bin Khalifa bin Ahmed Al Khalifa ve Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan'ın katılmasının bekleniyor

İstanbul'da "Enerji Geleceğimize Köprüler" temasıyla düzenlenecek 22. Dünya petrol Kongresi'nin resmi açılış töreni, 9 Temmuz'da yerli ve yabancı üst düzey yetkililerin katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak.

22. Dünya Petrol Kongresi'ne ilişkin Dünya Petrol Kongresi'nden yapılan açıklamada, petrol ve doğalgaz endüstrisinin en büyük etkinliğinin resmi açılışının 9 Temmuz'da gerçekleştirileceği belirtildi.

YERLİ VE YABANCI ÜST DÜZEY YETKİLİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Açıklamada, İstanbul'da 9-13 Temmuz'da düzenlenecek kongre kapsamında bakanlar ile ulusal ve uluslararası üst düzey katılımcıların yaklaşık 5 binin üzerindeki katılımcıyla bir araya geleceği bildirildi. Kongreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı devlet başkanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak , Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Bahreyn Petrol Bakanı Shaikh Mohamed bin Khalifa bin Ahmed Al Khalifa ve Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan'ın katılmasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, Azerbaycan devlet şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnag Abdullayev, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Mohammad Sanusi Barkindo, Royal Dutch Shell Üst Yöneticisi (CEO) Ben van Beurden, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, ExxonMobil CEO'su Darren W. Woods, BP Grubu CEO'su Bob Dudley, Saudi Aramco Başkan ve CEO'su Amin H. Nasser, Total Üst Yöneticisi Patrick Pouyanne ve GE Oil and Gas CEO'su Lorenzo Simonelli'nin aralarında bulunduğu petrol ve doğalgaz endüstrisi liderlerinin sektörün geleceğine ilişkin konuşma yapacağı aktarıldı.

50 FARKLI ÜLKEDEN 150 KATILIMCI DÜNYA PETROL SERGİSİ'NE KATILACAK

Öte yandan, SOCAR'ın da ortak ev sahibi sponsor olarak kongreyi destekleyen önde gelen petrol ve gaz şirketleri arasına girdiği ifade edilen açıklamada, ayrıca 50 farklı ülkeden 150 katılımcının kongre kapsamındaki Dünya Petrol Sergisi'ne katılacağı bildirildi.

Açıklamada, petrol ve doğalgaz endüstrisine yaptığı katkılarından dolayı bir dönem ExxonMobil'in başkanlığını da yürüten ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a da Dünya Petrol Konseyinin en büyük onur ödülü olan "Dewhurst Ödülü" verileceği, Tillerson'ın Dünya Petrol Konseyi tarihinde bu ödüle layık görülen 10'uncu kişi olacağı hatırlatıldı.

BU YIL "ENERJİ GELECEĞİMİZE KÖPRÜLER" TEMASIYLA DÜZENLENECEK

İlki 1933 yılında düzenlenen ve bu yıl İstanbul'da, "Enerji Geleceğimize Köprüler" temasıyla düzenlenecek 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamındaki yuvarlak masa toplantıları, çalışma grupları ile teknik forumlar ve panellerde, petrol sektörü ile konvansiyonel ve ankonvansiyonel kaynakların geleceği, enerji verimliliğine yönelik küresel politikalar, altyapı ve yatırım imkanları ile düşük karbonlu çözümler ele alınacak.

Ayrıca etkinlik çerçevesinde, ev sahibi ülke Türkiye'nin petrol ve gaz sektöründeki gelişiminin değerlendirileceği oturumlar düzenlenecek.

Bayramda yol çalışması yapılmayacak

Bayramda yol çalışması yapılmayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ramazan Bayramı süresince çok zaruri olanlar dışında, ilave trafik oluşturmamak amacıyla yol çalışması yapmayacaklarını söyledi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki çalışmalar nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığının anımsatılması üzerine Arslan, bundan dolayı vatandaşların önlem almasına ilişkin uyarılar yaptıklarını bildirdi.

Vatandaşın alacağı tedbirin, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki çalışmalar nedeniyle başka güzergahları tercih etmeleri ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları olduğunu anlatan Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açıldığını ve 80 bin ila 100 bin araçlık trafiğin oraya kaydığını ancak 15 Temmuz Şehitler ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden bu miktarlarda eksilen trafik olmadığını kaydetti.

Bu durumun köprüler rahatlayınca daha fazla kişinin araçlarıyla trafiğe çıkmaya başlamasından kaynaklandığını dile getiren Arslan, "Yine Avrasya Tüneli'ni açtık, şimdi yaklaşık 60 bin araç geçiyor. Geçen haftalarda 45 bin civarındaydı. Bu araçların bir kısmı diğer yerlerden kayıyor bir kısmı insanlar araçlarıyla daha fazla çıkmaya başlıyorlar. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki sıkışıklıktan kaynaklı yaklaşık 180 bin ila 200 bin araç geçerken, 50 bin civarında azalma oldu. Bu hemen diğer yollara kaymıyor, bir kısmında insanlar toplu taşımayı tercih ettiler. Amaç oydu." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün güçlendirilmesi ve taşıyıcı sistemlerin yenilenmesiyle ilgili çalışmalara değinen Arslan, 1991'den bugüne kadar asfalt yenilemesi, derzlerde sızdırmazlıklar ve çatlakların onarılmasına ilişkin çalışmaların 26 yıl sonra başlatıldığını ifade etti.

Söz konusu çalışmaların belli bir süresinin olduğuna işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

"En az sıkıntıyı yaşatacağımız tarihi belirleyerek, 12 Haziran-31 Ağustos arası bu çalışmayı yapıyoruz. Bundan sonraki çalışmalarda artık 2,5 ay kapatmayacağız. 40 santimlik asfaltı kazıyoruz, 25 milimetrelik mastik asfalt yapacağız, onun üzerine ikinci bir 25 milimetrelik taş mastik asfalt yapacağız. Alttaki sızdırmazlık, çatlak onarımlarını tamamen bitirdikten sonra. Bundan sonraki asfalt onarım ihtiyacı hasıl olduğunda üsteki 25 milimetrelik taş mastik asfaltı kaldıracağız ve hemen yerine yeni asfaltı dökeceğiz. Bu da 24 saat sürecek. Dolayısıyla 6 şerit olduğunu düşünürseniz, her iki şeritte bir gün çalışırsak, biz 3 günde bütün bu çalışmayı bitirmiş olacağız. O zaman da en rahat zaman neyse o zaman yaparız çünkü 3 günlük rahat zamanı bulmak kolay, 2,5 aylık rahat zamanı bulma şansımız yok."

Arslan, insanların hayatını rahatlatmak ve çok daha konforlu seyahat etmelerini sağlamak adına çalışma yaptıklarını belirterek, verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür diledi.