Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kimdir?

Anasayfa > Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kimdir?

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kimdir?

Amazon Türkiye'nin açılması ardından gözler şirketin kurucusu Jeff Bezos’a çevrildi. Dünya’nın en zengin isimlerinden olan Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde servetinin 2 milyar dolarlık kısmını bağışlayacağını açıklamıştı. Peki, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kimdir?

1 milyar doları daha cebine koydu... Peki Amazon'un kurucusu Jeff Bezos bugünlere nasıl geldi?

E-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde dünyaya geldi. Eğitim hayatında çok başarılı bir grafik çizen Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu'nu bitirdikten sonra, üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirdi. Ardından Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinde eğitim gördü ve sınıf birincisi olarak diploma aldı. Yazlarını dedesinin Texas'daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirdi. 

1986 yılında, Üniversite diplomasını alınca, Bezos Mayıs 1986'da mezuniyetten hemen sonra, Priceton mezunu çalışanlar aramakta olanFitel firmasının onbirinci elemanı oldu. Şubat 1987'de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. 23 yaşındaki genç adam aynı an da, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyor, tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu. 

Nisan 1998'de başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company'e geçti.10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu, daha sonra Aralık 1990'da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu Fon'da çalışırken 1993'te halen eşi olan yardımcısı Mackenzie Tuttle'la evlendi. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir şirketin internet'deki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi, kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.

Jeff Bezos, amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternet'in en tanınmış markasını yarattı, dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Jeff Bezos, internetin en çok alışveriş yapıldığı internet sitelerinden birisi olan, 16 Temmuz 1995 tarihinde kurulan “amazon.com” adresinin kurucusu ve sahibi oldu. Bu büyük markanın kurucusu Jeff Bezos, markasını sözlükten arayarak bulmuş. Markanın ilk harfinin “A” olmasını özellikle isteyen Jeff, alfabetik sıralarda üste çıkmanın fark yaratabileceğini düşünmüş. Sözlükten “A” harfiyle başlayan kelimeleri araştırırken, dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar kılmış. Amazon ismini seçmesinin sebebi olarak, birgün şirketinin bu kadar büyük olmasını istemesi yatıyor.
Özellikle internet üzerinden her türlü video oyunu, kitap ve CD gibi ürünlerin satışına ağırlık veriyor. Forbes'a göre 19 milyar dolar varlığı ile Amerika'nın 17. nci en zengin adamı olan Jeff Bezos, Amazon.com'ı 16 Temmuz 1995 ‘de internet üzerinden kitap satmak amacı için kurdu. İlk gün yalnız altı sipariş aldılar. Bugün kitap, televizyon, futbol ayakkabısı ve mobilya dahil bir çok şey satan bu sitenin günlük satışı 100 milyon dolardan fazla.

1 milyar doları daha cebine koydu... Peki Amazon'un kurucusu Jeff Bezos bugünlere nasıl geldi?

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Jeff Bezos dün kurucusu olduğu Amazon'un yaklaşık 1 milyon adet hissesini sattı. Son dönemde hisseleri hızla değer kazanan e-perakende devinin hala yüzde 16'sını elinde tutan Bezos, bu satışla cebine 1.1 milyar dolar (4.2 milyar TL) daha koydu. Bezos'un bu nakit parayı yeni ilgi alanı olan uzay çalışmalarına yatıracağı sanılıyor. Peki Bezos'un ilham veren hikayesine göz atmaya ne dersiniz?

E-ticaret'de çığır açan Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz aylarda şirket hisselerinin artmasıyla birlikte şu an yaklaşık 80 milyar dolarlık bir servetin sahibi. Hisseler zirve yapınca küçük bir kısmını satarak 1.1 milyar doları cebine koyan Bezos, her yıl 1 milyar dolar değerinde Amazon hissesi satarak bu kaynağı kurduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin'e aktaracağınıdaha önce  açıklamıştı.

Teknoloji dünyasının en parlak isimlerinden biri olan Bezos'un bugünlere gelmesinde azmi ve ileri görüşlülüğü son derece etkili.

Star Trek hayranıydı

1964 yılında doğan Bezos, zekası ile bebek yaşlarda dikkat çekiyordu. 4 yaşında kendi beşiğini tornavida ile söken Bezos, gerçek bir yatak istediğini bu yolla dile getiriyordu. Yaz aylarını dedesinin çiftliğinde geçiren ve değirmen tamir eden dahi isim, boş zamanlarında ise film seyretmeye bayılıyordu. Star Trek hayranı olan Bezos, bir dönem Amazon'u ünlü dizinin bir sözü ile kurmayı bile düşündü.

Dijital dünyaya ilk adım

Bilinmeyene ve uzaya ilgisini de çocukluk yıllarında dile getiren Bezos'un bugün Blue Origin adında bir uzay araştırma ve geliştirme şirketine sahip olması tesadüf değil. Princeton Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri okuyan girişimci, yaz aylarında Mc Donald's’ta çalışarak harçlık biriktiriyordu. Mezuniyeti sonrası Bell Labs ve Intel gibi şirketlerden iş teklifi alan ünlü isim bunlar yerine bir startup şirketi olan Fitel'de çalışmaya başladı. Sonrasında ise yatırım fonu şirketi olan D.E Shaw'da çalışan Bezos burada üst düzey müdür yardımcılığı pozisyonuna kadar yükseldi. Aynı şirkette tanıştığı MacKenzie Tuttle ile 1993 yılında evlenen Bezos, bir sonraki yıl online dünyaya ilgi duyarak 20 adet kitap listesini online kanallardan satmaya karar verdi.

Bir garaj şirketi daha: Amazon.com

Bol ikramiyeli işinden internette gelecek gördüğü için ayrıldığını belirten Bezos, Amazon.com'u evinin garajında kurmaya karar verdi. Toplantılarını ve önemli görüşmelerini evinin yakınındaki cafede gerçekleştiren ünlü girişimci, Amazon.com'un açıldığı ilk yıl 45'e yakın ülkede satış yapmayı başardı. 1997 yılında şirketini halka açan Bezos, hisselerinin istikrarlı bir şekilde artmasıyla giderek büyüme ivmesi yakalamaya başladı.

Kitap satmayla başlayan serüvene bugün film, beyaz eşya ve elektronik ürünler de eklenmiş durumda. Tv yayın aracı, drone ile kitap dağıtımı, web hizmetleri, bulut sistemler ve akıllı telefon gibi yeniliklerle büyüyen Amazon'un yanında Bezos, ünlü yayın organı Washington Post'un da sahibi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/amazonun-kurucusu-jeff-bezos-kimdir-40960807